top of page

Rozborka sborka

Snad každý pamatuje rozborku sborku:-) Mladší ročníky, zeptejte se kdyžtak svého otce, nebo dědy co to znamenalo. Provádějte ji po každém tripu - aby se z navijáku dostala sůl a také je třeba jeho vnitřní části lehce promáznout. 

100_0265.JPG

A to je to podstatné. Mrkněte, jak je to jednoduché, nemá se tam co zadřít. Pokud porovnáme rozborku sborku například s americkými navijáky Billy Pate reels, které také mají diskovoubrzdu, tak Shilton vede o celou jednu cívku. Můžete naviják máchat celý fly fishing trip v moři – a jako že při brodění na mělčinách, ve vlnách na reefu, přeplavávání na flat, je ve slané vodě trvale.

Stačí povolit brzdu a odšroubovat jeden šroubek. Centrální osička se vysune a celá cívka se uvolní. Disková brzda se vyčistí, vysuší, kovové části lze promazat přiloženým olejíčkem. Jak vidíte hliníkovou destičku nahoře, má 4 křížové šroubky a zakrývá zpětnou pacičku s pružinkou. Je to zásadní část celého mechanismu. kápněte tam vždy olej a pokud se vám zdá že se ta pacička nevrací, že je tam sůl, tak je nutno destičku odšroubovat a celé to vyčistit a namazat. 

S navijákem dostanete i pěkný obal, který pojme naviják i připevněný na prutu. Pouzdro je tak vhodné pro převážení prutu i s navijákem, aby se vám nic neponičilo. Jak vidno, v obalu je i lahvička s olejem. Udržujte prosím vnitřek navijáku - včetně plochy diskové brzdy - mírně namazaný. 

bottom of page